FESTIVAL
NĚMECKY MLUVENÝCH
FILMŮ

FESTIVAL
DEUTSCHSPRACHIGER
FILME


PRAHA
PRAG


BRNO
BRÜNN

Filmy

Sekce: DAS FILMFEST SPEZIAL

Das Filmfest opět představí českému publiku to nejnovější z filmové krajiny německy mluvících zemí. V rámci sekce DAS FILMFEST SPEZIAL se objeví velkofilmy i nezávislé snímky, které v rámci německojazyčné filmové tvorby tematicky či esteticky vynikají.

Blue My Mind

CH, Drama, Lisa Brühlmann, 97 min.

Blue My Mind

Nová adresa, nová škola, noví spolužáci. Nic z toho není pro patnáctiletou Miu jednoduché, natož samozřejmé. Na otázku, zda je adoptovaná, nedostane doma odpověď. Škola je nutné zlo, ale taky místo, kde je možné najít nové kamarády. Mia se tak dostává mezi partu znuděné mládeže bavící se sexem, drogami a mimosmyslovými zážitky. 

Casting

DE, Komedie, Nicolas Wackerbarth, 91 min.

Casting

Režisérka Vera hledá ideální obsazení pro svůj televizní debut. První natáčecí den se blíží, přesto stále nemá představitele hlavní role. Jediný, kdo má ze situace radost, je Gerwin, který se živí jako zkušební partner. Když hlavní herec náhle ukončí spolupráci, cítí příležitost...Komorní drama s nádechem absurdna, upírající nemilosrdný pohled do hlubin lidských vztahů.

Cops

AT, Drama, Istvan, 92 min.

Cops

Christoph se účastní výcviku speciální jednotky vídeňské policie WEGA. Když jednou v údajné sebeobraně vystřelí na muže, jeho kolegové ho oslavují jako hrdinu. On však trpí záchvaty paniky. Zatímco se vnitřně potýká s pocity bezmoci, snaží si navenek zachovat obraz silného muže. Rychlý policejní thriller, který vyhrál herecké i divácké ceny na mezinárodních filmových festivalech.

Kapitán

DE, Historický, Robert Schwentke , 119 min.

Kapitán

V posledních měsících války nachází mladý svobodník Willi Herold na útěku kapitánskou uniformu. Bez přemýšlení na sebe bere šaty i roli s nimi spojenou. Brzy se kolem něj shromažďují vojáci vděční, že našli někoho, kdo jim bude velet. V obavách z prozrazení vklouzává Willi do role a propadá rauši z moci. Film je založený na skutečných událostech.

Komu se dobře daří

CH, Drama, Cyril Schäublin, 71 min.

Komu se dobře daří

Alice pracuje v call centru v Curychu. Při tom se brzy naučí, jak si získat staré lidi. Využije svých kontaktů a zkušeností, telefonuje neznámým osamělým lidem a předstírá, že je jejich vnučka, která se ocitla ve finanční nouzi. S úspěchem zneužívá ochoty starých žen, avšak dva detektivové v civilu jí jsou na stopě. 

Magical Mystery aneb Návrat Karla Schmidta

DE, Komedie, Arne Feldhusen, 111 min.

Magical Mystery aneb Návrat Karla Schmidta

Píše se rok 1994. Karl, jenž se nervově zhroutil ve stejný den jako Berlínská zeď, žije v komunitě bývalých drogově závislých. Jeho staří kamarádi se v Berlíně proslavili jako hvězdy rave a techno scény. Teď pořádají “Magical Mystery Tour” a potřebují někoho, kdo by vydržel celou dobu střízlivý.  Nabídnou tedy Karlovi pozici řidiče a tour manažera… Černá komedie o berlínské techno scéně.

Murer – Anatomie procesu

AT / LUX, Historický, Christian Frosch, 137 min.

Murer – Anatomie procesu

Graz 1963. Před soudem stojí bývalý funkcionář SS Franz Murer, pod jehož vedením bylo ve Vilniuském ghettu v letech 1941-43 vyvražděno židovské obyvatelstvo. Důkazy proti němu jsou ohromující, přesto je Franz Murer osvobozen za potlesku obyvatelstva… Soudní drama byl oceněn jako nejlepší hraný film na festivalu Diagonale 2018 v Grazu.

Staří ať umřou

CH, Tragikomedie, Juri Steinhart, 92 min.

Staří ať umřou

Jsou mladí, jsou cool, jsou vzteklí. Kevin a jeho kamarádi mají všechno, co si jen mohou přát: zámožné rodiče, zajištěné studium, žijí v době a v zemi, kde je vše povolené… A možná je to právě ten přepych, který je nudí. Patří ke generaci, která se chce vymanit z všudypřítomné nudy a při tom se jen propadá hlouběji do vlastní prázdnoty. Chtějí dělat revoluci! Ale proti čemu?!

Tady a teď

DE, Drama, Jakob Lass, 91 min.

Tady a teď

Hamburk, St. Pauli, silvestr. Oskar provozuje hudební klub na konci Reeperbahnu. Jeho život byl zatím jedna velká oslava, ale teď je konec: klub se musí zavřít, Oscar má velké dluhy. Poslední noc klubu bude nejdivočejší party Hamburku, kde se střetnou všichni Oscarovi přátelé a nepřátelé. Frenetický příběh jednoho večera točený podle pravidel mumblecoru.

Timm Thaler aneb O chlapci, co prodal svůj smích

DE, Komedie, Andreas Dresen, 102 min.

Timm Thaler aneb O chlapci, co prodal svůj smích

Timm je chudý sirotek, jehož největším bohatstvím je jeho nakažlivý smích. Právě ten chce pro sebe získat ďábelský baron Lebáď a tak dá chlapci nabídku: když mu dá svůj smích, už nikdy neprohraje sázku. Chudý chlapec tedy pohádkově zbohatne – a zchudne zároveň, protože  bez svého smíchu je jiným člověkem. Proto musí vymyslet, jak se dostat z baronových spárů…

Zahrada

DE, Drama, Sonja Maria Kröner, 97 min.

Zahrada

Léto 1976: Bernd jede se svou ženou a oběma dětmi na letní byt své právě zesnulé babičky. Schází se zde celá rodina, ale očekávaná prázdninová pohoda uprostřed zeleně je od začátku zakalená. Zatímco děti si hrají, začínají se dospělí přít o dědictví... Film o nezadržitelné ztrátě idylického místa.

Sekce: OSOBNOST

Ty nejlepší příběhy píše často sám život. Sekce OSOBNOST přináší napínavá setkání se zajímavými osobnostmi na plátnech kin a představí např. osudy Romy Schneider, Bertolta Brechta nebo pravěkého Ötziho.

Erik & Erika

DE / AT, Drama, Reinhold Bilgeri, 110 min.

Erik & Erika

Rok 1966, celé Rakousko oslavuje novou mistryni světa ve  sjezdu Eriku Schinegger. Kvůli organizovanému zneužívání hormonů je před závodem poprvé testované určení pohlaví. A svět Eriky se během okamžiku obrací naruby: onaje muž. Musí opustit národní tým, její rodiče jsou drastickými metodami přesvědčováni o nutnosti operace. Samotné Eriky se raději nikdo na nic neptá...

Mackie Messer - Brechtův třígrošový film

DE, Tragikomedie, Joachim A. Lang, 130 min.

Mackie Messer - Brechtův třígrošový film

Po obrovském světovém úspěchu „Žebrácké opery“ chce oslavovaného autora využít i filmový průmysl. Ale Bertolt Brecht nechce hrát podle nastavených pravidel. Jeho představa „Třígrošového filmu“ je radikální, chce vytvořit zcela nový druh filmu a ví, že jeho produkční firma s tímto přístupem nikdy nebude souhlasit. Hvězdně obsazená muzikálová tragikomedie.

Ötzi, muž z ledu

DE / AT / IT, Thriller, Felix Randau, 96 min.

Ötzi, muž z ledu

Ötztalské Alpy před více než 5000 lety: Kelab se vrátí z lovu a zjistí, že jeho osada lehla popelem a jeho žena a dítě byly zavražděny. Veden touhou po pomstě se vydává hledat útočníky. Čeká ho obtížná cesta – hrozbou mu nejsou jen lidé, ale i příroda samotná. Existenciální drama na pozadí dechberoucí vysokohorské kulisy.

Světlo

DE / AT, Historický, Barbara Albert, 97 min.

Světlo

Vídeň 1777: osmnáctiletá Rezi, která je již od mládí slepá, je ve společnosti známá jako zázračná klavíristka. Po mnoha marných pokusech o vyléčení pocítí Rezi v domě nekonvenčního doktora Mesmera poprvé v životě závan svobody. Když začíná vidět, všimne si, že ztrácí hudební virtuozitu. Musí se rozhodnout, jestli dá přednost životu slepého hudebního génia, nebo bude žít obyčejný život a vidět.

Sekce: SPOLU & SÁM

Žít sám je těžké, vyjít s ostatními ale také není vždycky med. Život o samotě versus existence v rámci společnosti – napětí mezi těmito dvěma póly zachycují filmy sekce SPOLU & SÁM.

303

DE, Roadmovie, Hans Weingartner, 145 min.

303

Jan je přesvědčený, že člověk je od přírody egoistický. Julie si naopak myslí, že člověk je v jádru empatický a nabídne Janovi svezení ve svém obytňáku. Jan míří do Španělska, kde chce poznat svého pravého otce, Julie je zase na cestě za přítelem do Portugalska. Vzájemně si otevírají své světy a s každým ujetým kilometrem je pro ně stále těžší, nezamilovat se do sebe…  

Arthur & Claire

AT, Tragikomedie, Miguel Alexandre, 98 min.

Arthur & Claire

V Amsterdamu se setkávají dva lidé, kteří svůj život již uzavřeli. Arthur, který už plánoval jen jednu poslední večeři, však náhodou naruší plány mladé Claire. Ze dvou lidí unavených životem se stanou nečekaní spojenci proti osudu… Lakonicky a s černým humorem vypráví tato tragikomedie, jak se rezignace může proměnit v naději, i když je už skoro pozdě.

Hördur – mezi světy

DE, Drama, Ekrem Ergün, 84 min.

Hördur – mezi světy

Mladá německá Turkyně Aylin je odsouzená k veřejně prospěšným pracím. Začne pracovat na statku, kde chovají vzácné islandské koně, které si zamiluje. Její otec ale v Německu nevidí pro rodinu budoucnost a chce se vrátit do své vlasti. To by pro Aylin znamenalo konec jejího snu a proto se rozhoduje vzít osud do vlastních rukou.

In My Room

DE / IT, Drama, Ulrich Köhler , 120 Min.

In My Room

Čtyřicátník Armin není spokojený se svým životem, neumí si ale představit nic jiného. Když se jednou probudí, je všude naprosté ticho: svět vypadá jako vždy, ale lidstvo zmizelo. Až na jednu ženu… Příběh je postapokalyptickým westernem stejně jako ironickým obrazem současného Německa. Především je ale vyprávěním o dvou lidech, kteří mají šanci začít znovu. 

Jen jsme si hráli

DE, Drama, Ann-Kristin Reyels, 82 min.

Jen jsme si hráli

Desetiletý Jona se přestěhoval z Berlína do česko-německého pohraničí. V „zakázané zóně“ potká třináctiletého Ukrajince Mira. Starší a sebevědomý Miro mu imponuje a Jona se snaží se s ním spřátelit. Jen pomalu mu dochází, jaký osud se za Mirovou dospělou fasádou skrývá. Psychologické drama o nerovném přátelství dvou chlapců, jejichž světy by jen stěží mohly být odlišnější.

Kim má penis

DE, Drama, Philipp Eichholtz, 97 min.

Kim má penis

Andreas chce Kim. Kim toho ale chce víc. Kim chce mít penis. S Andreasem se o tom však příliš bavit nechce – raději ho vždy postaví před hotovou věc. A aby toho nebylo málo, nastěhuje se k nim jejich společná nejlepší kamarádka Anna. Je čerstvě po rozchodu a zároveň akutně touží po dítěti. Je láska nakonec přece jenom pro idioty? Svěží vztahová komedie z ranku German Mumblecore.

Tenkrát v zemi indiánů

DE, Drama / Roadmovie, Ilker Çatak, 97 min.

Tenkrát v zemi indiánů

Horké léto na sídlišti na předměstí, noc strávená na koupališti: Mauserovi je 17 let a zamiluje se do Jackie. Ale je tu ještě Edda, která má o něho velký zájem. Zatímco se Mauser připravuje na svůj nejdůležitější boxerský zápas, zabije jeho otec Mauserovu nevlastní matku a uprchne neznámo kam... Snímek je divokým žánrovým mixem příběhu Coming-Of-Age, psychedelického velkoměstského westernu, hudebního videa a roadmovie.

Vakuum

CH, Drama, Christine Repond, 80 min.

Vakuum

Uprostřed příprav na 35. výročí svatby se Meredith dozví, že je HIV pozitivní. Jako  přenašeč přichází v úvahu pouze její manžel André, který ji podvádí s prostitutkami. Sdělí mu diagnózu a vyhodí ho z domu. Když se i on dozví, že je HIV pozitivní, dohodnou se, že budou rány osudu a nemoc zvládat společně. Ale co vše je láska schopna unést?

Zázračné cvičení

AT, Komedie, Michael Kreihsl, 90 min.

Zázračné cvičení

Když se dva hádají, třetí se směje: Pro Joanu a Valentina je po 17 letech vztahu párová terapie poslední záchranou. Veškeré terapeutovo snažení se ale zdá marné – Joana vždy předem ví, co chce její manžel říct, a Valentin ji za to trestá citovým chladem. Problémy však nemají jen manželé – dokonce i terapeut má, zdá se, potíže... Úchvatná komedie o párové terapii.

Sekce: DIE DOKU

Sekce DIE DOKU přináší ty nejnovější a nejzajímavější dokumenty, které v poslední době v rámci německojazyčného filmu vznikly.

Cry Baby, Cry

AT, Dokumentární film, Antonin Svoboda, 86 min.

Cry Baby, Cry

Když přijde na svět dítě, rodiče září štěstím. Ale není to vždy tak snadné. Antonin Svoboda po dobu jednoho roku doprovází tři rodiny s novorozenci a batolaty k terapeutovi Thomasovi Harmsovi. Film o první fázi života člověka, který je zajímavý zdaleka nejen pro rodiče.

Divoké srdce

DE, Dokumentární film, Charly Hübner, Sebastian Schultz, 94 min.

Divoké srdce

Divoké srdce je film o „Feine Sahne Fischfilet“, jedné z nejúspěšnějších německých punkových kapel, a o jejím frontmanovi Janu „Monchi“ Gorkowovi. Dokument ukazuje, jak se hudebníci brání proti neonacistům a všudypřítomným pocitům prázdnoty a frustrace.

Eldorado

DE / CH, Dokumentární film, Markus Imhoof, 92 min.

Eldorado

Velmi osobní příběh režiséra Markuse Imhoofa ve snaze o zmapování osudů tisíců lidí na útěku do Evropy. Otázky lidskosti a společenské zodpovědnosti v dnešním světě ho zavádějí zpět do jeho dětství, k jeho empatickému vztahu k italské dívence, uprchlici Giovanně.

Hledání Ingmara Bergmana

DE / FR, Dokumentární film, Margarethe von Trotta, Co-Regie: Felix Moeller, Bettina Böhler, 98 min.

Hledání Ingmara Bergmana

Dokument režisérky Margarethe von Trotta, v němž vzdává hold švédskému velikánovi u příležitosti jeho 100. narozenin. O Bergmanovi vypráví ona i další umělci, které inspiroval: herečka a režisérka Liv Ullmannová, legendární španělský režisér Carlos Saura, scénárista Jean-Claude Carrière, francouzský režisér Olivier Assayas či Bergmanův krajan Ruben Östlund.

Life As It Is: Miloš Forman on Miloš Forman

DE, Dokumentární film, Robert Fischer, 115 min.

Life As It Is: Miloš Forman on Miloš Forman

Napínavý a zábavný rozhovor s jedním z nejvýraznějších režisérů posledních padesáti let, Milošem Formanem, ve kterém se osobní vzpomínky mísí s osvěžujícími názory na filmové umění. Robert Fischer natočil toto komplexní interview před 18 lety v New Yorku, ale publikováno bylo doposud jen pár desítek minut. Vzpomínka na velkého režiséra, který zemřel v dubnu 2018.

Švýcar Chris

CH, Dokumentární film, Anja Kofmel, 90 min.

Švýcar Chris

Uprostřed války v Jugoslávii je nalezena mrtvola mladého novináře. O 19 let později se jeho sestřenice rozhodne vypátrat, co se stalo. Chrise vždy fascinovala válka. V 17 letech zběhl k jihoafrické armádě, později odjel jako reportér do Jugoslávie, kde se připojil k paramilitární jednotce. V kombinaci dokumentu a animovaného filmu postupně odhaluje režisérka Chrisův neuvěřitelný příběh.

Partneři

Hlavní partneři

Fond Budoucnosti German Films FilmFernsehFonds Bayern Ministerstvo kultury České republiky České dráhy Österreich Institut Brno
Brno Brno-Střed Präsenz Schweiz

Speciální poděkování

Kino Atlas Moravská galerie No Art Kino Lucerna Film Europe

Mediální partneři

Česko-Slovenská filmová databáze Radio 1 Radio Wave Proti šedi Časopis Freundschaft Česko-německá obchodní a průmyslová komora